Skip to main content

Boşanma ve Etkileri

Boşanma ve Etkileri

Evli bir hayatın başlaması pek çok umut ve hayallerle doludur.Hayat arkadaşınızı bulduğunuzda dünyadaki cennete kavuşmuş olursunuz lakin her evlilik balayı kıvamında geçmez. Hayatınızı birleştirmeye karar aldığınız eşiniz günün birinde size olan sevgisini bir çok sebepten dolayı kaybedebilir ya da siz sevginizi yitirebilirsiniz. Bu noktada sevgiyi beslemek için evliliğinize yeni bir boyut kazandırmak mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Pekala evlilikler niçin başarısız oluyor? Bir çiftin evli yaşantısındaki mutsuzluk davranışsal veya tutumsal problemler yüzünden gelişebilir; evlilerden biri agresif, işkolik, gözü dışarıda alkol veyahut  uyuşturucu bağımlısı veya ailenin fiziksel veya duygusal istismarına maruz kalabilir. Bu hallerden  herhangi biri, evliliği negatif etkiler.

 

Boşanmanın Ailenin Üzerindeki Etkileri


Boşanma kademe kademe  stresle beraber gelir. Evli çiftlerde çocuklar, boşanmadan en fazla etkilenenlerdir. Bu sebeple eşinizle aranızda doğacak çözülmez problemler meydana çıktığında ve tek çıkar yol boşanma olduğunda çocuklarınızın durumunu da düşünüp bir daha ince eleyip sık dokumalısınız. Boşanma son damladır ve bardağı taşırır. Boşanma öncesinde uzun bir süre bir çok anlaşmazlık-sorun-kavgalar çatışmalar ekonomik problemler birikir.

 

Boşanma ertesinde aile ilişkileri katiyyen normal değildir. Bundan etkilenen her üyeye bir sürü duygusal sıkıntılar yükler. Sahiden travmayı aşk, yaşam ve ilişkiler konusunda karışıklık yaratmak çok süre alır. Geçmişin düşmanlığı, çoğunlukla, erkeklerin ve eşlerin ve çocuklarının romantik ilişkileri üzerine dökülür. Bir veya her iki ortak duygusal sıkıntılar , psikolojik ve mali problemlerle karşılaşan aile çökme noktasına gelebilir. Bazen sorunların bir çözümünü bulmak basit değildir. Bazen de her iki tarafın da yoğun bir desteği gerekebilir . Evliliklerinin başarısız olması çoğu kez çiftlerin kendilerini yapayalnız hissetmelerine ve eşlerini reddetmelerine sebep olabilir.

 

 

Boşanma Nedenleri Nelerdir

Sadakatsizlik boşanma sebebidir: Bu hal çiftlerin boşanmalarının en büyük sebeplerinden biridir. kadınlar ve erkeklerin duygusal olarak kaldıramayacakları en ağır yük sadakatsizliktir.

Empati Yokluğu boşanma sebebidir: Bir ilişkide empatinin olmaması ilişkiyi sona erdirmek için geçerli bir sebeptir çünkü çiftler birbirlerini anlama gayreti göstermezler. Bu da kavgalara sebep olur.

Kültürel Uyumsuzluk : Bir çift entelektüel olarak uyumlu değilse, uzun vadede ilişkiyi sürdüremeyeceklerdir. Cinsel uyumluluk başlangıçtaki evlilik hakkında iyi hissetmelerine izin verebilirken, zihinsel bağların olmaması düşünsel uyumun olmaması çatışmalara yol açar.

İletişim eksikliği Boşanma sebebidir: Çiftler arasında iletişim eksikliği boşanma sebebidir. Evlilik yalnızca hoşlantı ve cinsel uyumla sürdürülemez. Çiftlerin sıkı bir iletişim halinde olması iyi derecede empati yapması gerekir. Her iki taraf da bu konuda yeterli değilse eğitim alarak bu eksikliği giderebilirler.

Romantikliğin Olmaması: Birçok kişi evliliği romantikleştirme eğilimindedir. Evlilikten çok yüksek ve kuvvetli beklentileri var. Beklentiler karşılanmazsa içe kapanma paylaşımcı olmama soğukluk gibi porblemler meydana çıkar. Evliliği kuvvetlendirmek için biraz romantizm fena olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir