Skip to main content

Boşanmada Kadının Hakları

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanmak hiç bir bireyin hayal etmediği ve istemediği kötü bir durumdur.Ama bazı şeyler artık bitmişse ve işin içerisine şiddet ve ihanette girmişse boşanmak artık mecbur bir karar olarak alınıyor.Boşanma esnasında kadının hakları nelerdir ve kadın hakkını nasıl almalıdır sorularına karşılık bulmaya çalışacağız.

Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nasıl Korunur?

Boşanma aşamasında  kadın velayet, mal paylaşımı, tazminat veya  nafaka gibi haklarını koruyabilmesi için her hak için lüzumlu olan maddeleri yerine getirmiş olması şarttır. Mesela boşanma davalarında velayetin hakkının kazanılabilmesi için hakimin, çocuğun hakları doğrultusunda anne ile hayatını sürdürmesi gerektiğine ikna olması  gerekir. Veyahut  Boşanmada Kadının Hakları arasında yer alan fakirlik nafakası kazanabilmesi için kadının boşanmayı getiren vakalar üzerinde kocasına göre daha az hata  veya hatasız olması gerekir. Boşanma davalarında kadının hakları arasında yer alan tazminat isteklerinde ise istenecek olan tazminat çeşidine göre çeşitli şartların gerçekleştirilmiş olması lazımdır. Maddi  tazminat isteklerinde kadın, kocasından daha az kusura sahip olmak yada tamamen kusursuz olmak zorundadır. Eşinden daha çok kusura sahip olan kişiler maddi tazminat alamayacakları gibi fakirlik nafakasından da mahrum kalacaktır.

Boşanmada Kadının Hakları arasında yer alan diğer etkenlerden biri olan manevi tazminat isteğinde, kadının boşanma aşamasına getiren vakalarla alakalı olarak kişilik haklarının saldırıya uğramış olması şartı aranır. Diğer yandan aldatma sebebiyle boşanma davalarında eşi tarafından ihanete uğramış kadın, aldatma vakasının gerçekleştiği kişilere de manevi tazminat davası açma şansı bulunmaktadır. Burada manevi tazminat talebinin gerçekleşebilmesi için 3. kişinin evli olduğundan haberi olması şartı aranmaktadır.

 

Boşanmada Kadının Haklarını Korunması İçin Neler Yapılmalı?

Bilinmesi gerekir ki boşanma aşaması  baya karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kişiler hem maddi ve manevi hem de sosyal ve psikolojik yönden bir çok baskı  altına girmektedir. Bu noktada boşanma davası için gereken hukuki prosedürleri de doğru bir biçimde yerine getirmelidir ki boşanma isteği en çabuk  zamanda gerçekleşebilsin. Boşanma davasının en kısa sürede neticenlendirilmesi kişilerin bu süreçten en basit  biçimde sıyrılmalarına imkan sağlar. O yüzden yapılacak en mantıklı hareket, boşanma davası açarken tecrubeli bir boşanma avukatı tarafından yardım alınması olacaktır. Boşanma davalarında kişilerin avukat tutmaları her ne kadar mecbur değilse de boşanma avukatı tutulması çocuğun velayetini alma, boşanma davası devam ederken ve sonrasında nafaka kzanabilme, mal paylaşımının kanuna göre yapılması, tazminat isteğinin karşılanabilmesi gibi konularda kadının haklarının korunmasını sağlayacaktır.

2 thoughts to “Boşanmada Kadının Hakları”

    1. Çok Haklısınız Saygıdeğer takipçimiz.Kadınlarımızın iyice bilinçlenip haklarını iyi bilmeleri gerekiyor.Yorumunuz için çok teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir