Skip to main content

Cinsellik Nedir

Cinsellik Nedir?

Çoğu defa cinsellikle alakalı konuşmaktan, yazmaktan hatta dinlemekten utanırken, bunları yapanları eleştirirken cinsellik denildiğinde ne kavradığımız çok önemlidir. İlk akla gelen, anatomik cinsiyetimizdir. Halbuki, biyolojik olarak cinsel organlar ve hormonlarla belirlenen cinsiyet, cinselliğin yalnızca bir parçasıdır. Cinsel organlar ve hormonlarla alakalı olan üreme, cinselliğin başka bir parçasını oluşturur. Çocukluk döneminde gelişmeye başlayan cinsel kimlik cinselliğin mühim bir bölümüdür. Ayrıca, cinselliğin amaçlarından biri zevk almaktır. Bedensel temasın getirdiği zevk duygusu da, cinselliğin içindedir.


Cinsellik, kişinin biyolojik  yapısını, kendisi ile alakalı yargılarını, seçimlerini, diğerleri ile alakalı neler düşündüğünü ve bütün bunların yaşadığı çevre içerisinde ne manaya geldiğini kapsamaktadır. Yani cinsellik kişinin kadın ya da erkek olmasından ve seksten daha fazla şeyi ifade eder. Dünya Sağlık Örgütü cinselliği, fiziksel, duygusal ve ilişkilere dair bir kavram olarak ele alır. Çünkü cinsel sağlık, yalnızca cinsel problemlerin  ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkların olmaması değildir. Bunları da içermekle birlikte, aynı zamanda cinselliğe pozitif yaklaşımı, doğru ve güvenli eşle tecrübesi, cinsel ayrımcılığı, baskıyı ve şiddeti de barındırır. Cinselliğin sosyal ve manevi tarafları da göz önüne alınmalıdır. İçinde yaşanılan toplumun kadınlığa ve erkekliğe nasıl baktığı, onlara verdiği cinsel pozisyonlar, aile kurumuna yaklaşımı, cinsel eğitim yolları, hatta yarattıkları filmler, müzikler ve diziler, cinselliğin sosyal tarafını oluşturur. İnançların ise cinsellik üzerinde pozitif ve negatif tesirleri vardır. Dinler bir yandan suçluluğu, korkuyu ve cinselliği reddetmeyi öğretirken, öte taraftan sevgiyi, ilişkilerin kaidelerini ve değerini öne plana çıkartır. Böylelikle herkes, kendi cinsiyetine, yaşadığı topluma, inançlarına göre cinselliği çeşitli  bir tarafı ile tanımlar.

Küçükler için cinsellik hakkında bilgi edinmek önemlidir. Çocukların, kendilerini sağlıklı olarak tanımaları için, kız ya da erkek olmanın kıymetli olduğunu bilmeye ihtiyaçları vardır. Ebeveynler çocuklarıyla, vücutları ve cinsellikleri hakkında duygu ve davranışlarını konuştukları zaman çocuklar, cinselliğin ebeveynleri ile konuşulabilecek bir konu olduğunu öğrenir. Cinselliğe ilişkin çocuklarınıza verdiğiniz bilgiler onların kendilerini iyi, sağlıklı ve normal hissetmelerine ya da çekinip, suçlu ve kötü hissetmelerine sebep olabilir.
Çoğu sefer çocuklarla cinsellik hakkında konuşmadığımızı ve onları yönlendirmediğimizi düşünürüz. Çocuklarla konuşmadan evvel, cinsellik konusunda kendi yargılarımızı değerlendirmeliyiz. Lakin  böylece çocuklara cinsellik hakkında doğru bilgileri, önyargılarımızdan olabildiğince temizlenmiş bir biçimde sunma şansımız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir