Skip to main content

Erken Boşalma


Erken boşalma, penisin vajene girmesinden evvel ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel dürtüyle  kişinin isteği dışında boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir probleme yol açması hali olarak tanımlanmaktadır. Bu teşhisin konabilmesi için kişinin cinsel olgunluk yaşında olması ve düzenli cinsel ilişkiye giriyor olması gerekmektedir.

Erken boşalma erkekte en çok rastlanılan cinsel işlev bozukluğu olup, toplumda hemen hemen 3-4 erkekten birinde bulunmaktadır.

Erken boşalma teşhisinin konabilmesi için belirli bir cinsel tecrübe gerekmektedir. Her genç erkek boşalma üzerinde denetim becerisi olmadığından ilk cinsel tecrübelerinde istemsiz boşalır. Boşalma üzerinde denetim zamanla ve cinsel tecrübe ile kazanılır. Bu bir tür deneyim sürecidir. Bununla beraber bir takım etkenler erken boşalma problemine yol açabilmektedir. Mesela cinselliğin zaman içinde geç yaşanması, cinsel tecrübenin az oluşu, birleşmeye endeksli cinsellik, endişeli ortamda cinsellik, boşalmayı amaçlayan cinsellik gibi haller boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştırmaktadır. Bunlar arasında öne çıkan etken endişedir.

Cinsellik sırasında kaygı ne kadar çok varsa öğrenme süreci o kadar  aksar. İlk tecrübelerin paralı ya da tehlikeli cinsellikler ile yaşanılması, her an yakalanma endişesi ile yaşanan cinselliklerde korku yüksek olur ve boşalma denetimi deyenimi kazanılamaz. Ayrıca geç cinsellik yaşamak da bir faktördür. Kişi karşı cins ile rahat bir ortamda olsa bile kendisi huzursuz ise  bu tecrübeyi kazanamayabilir. Endişe sadece beden duyumlarının farkına varılması  ve öğrenmeyi engellemez aynı zamanda boşalma refleksini de başlatır.

 

Ne Yapmalı
Erken boşalma problemi olduğunu düşünen erkeklerin ilk önce gerçekten sıkıntılarının olup olmadığını idrak edebilmeleri için, gerekirse bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Hal ne olursa olsun endişeli olmak, cinsellik esnasında boşalmaktan tırsma ya da başarısız olma gibi endişe artırıcı fikirler  taşımak problemi artıracaktır. Erken boşalma çok yaygın bir problemdir. Bu hem erkek hem de bayan tarafından bilinmelidir. Bu sebeple sıkıntı sadece kendisindeymiş gibi erkeğin kendini suçlaması ya da yetersiz ve değersiz görmesi gibi hareketler ek psikolojik problemlere yol açabilir. Partnerin yargılayıcı tutumu da endişe ve erken boşalma dozunu artırabilir. Cinsel iletişim, cinsellik sırasında rahat davranış, birleşme dışı cinselliğe yönelme probleminin tesirini ve şiddetini azaltır, daha basit yaşanmasını sağlar. Cinsel iletişimi iyi olan ve ilişki problemi yaşamayan çiftlerde cinsel terapiler daha başarılıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir