Skip to main content

Mutlu Evliliğin Altın Kuralı

Günümüzde her gün neredeyse boşanma davası açanlara yada boşanmanın eşiğine gelmiş çiftleri görüyoruz.Bir anlık öfkesine yenik düşenler veya ağızlardan çıkan kelimelerin artık geri dönüşü olmayan bir yola soktuğu evlilik müessesesi  zor durumda diyebiliriz.Peki evlilikte boşanmanın eşiğine gelmemek için veyahut mutlu bir evlilik yapmak için neler yapmalıyız işte size 10 altın kural.

1-Asabi Olmayın

Çiftler bazen zıt düşünme anlarında tartışmaya başlarlar.Bu tartışmalar sırasında  dilimizden çıkacak olan ve geri dönüşü olmayan kötü kelimeler sarf etmememiz lazım.Hele ki daha kötüsünü düşünmek gerekirse şiddet,dayak yada psikolojik baskılar evliliği temelinden sarsan hareketlerdir.Tartışma esnasında baktınız sinirlerinize hakim olamayacaksınız hemen evden dışarıya çıkıp sakinleşip daha sonra konuşmaya çalışın.Unutmayın tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.Sakin kalmaya özen gösterin.

2-Bağrışma Olmasın

Dediğimiz gibi tartışma anında medeni bir şekilde birbirinizi dinlemeye çalışıp kelimeleri ağızlarda tıkamaya çalışmayın.Bağrışmak inanın hiç bir şeyi  çözemeyecektir.Unutmayın sevginin temeli önce saygı unsurundan geçer.Birbirinize karşı daima saygılı olun.

3-Sertçe Eleştirmeyin

Kimse mükemmel değildir.Fakat karşınızdakini eleştirirken sert bit dille değil de yumuşak ve anlaşılır bir dille sevdiğiniz insanın bazı yönlerini eleştirebilirsiniz.Elbette ki o da sizi eleştirecektir.Yapıcı ve daha ılımlı bir eleştiri karşınızdaki insanı kırmadan söyelenebilir.

4-İnatlaşmayın

Bir konuda tartışabilirsiniz elbette.Fakat bunu iktidar savaşına çevirip de birbirinizle yüz göz olmayın.Bazen siz bazen de karşınızdaki sevdiğiniz insan geri çekilmesini bilmeli.Hiç bir konuda hırs yapıp da inatlaşmayın.

5-Geçmiş Unutun

Geçmişte yapılan hataları her seferinde gün yüzüne çıkarmayın.Geçmiş,geçmişte kalmıştır bırakın artık.Çünkü geçmişi önüne koyarsanız sevdiğiniz insanda sizin geçmişinizi önünüze koyacaktır.Ve bu olay sakız gibi uzamaya başlayacaktır.

6-İlginizi Esirgemeyin

Evliliği ayakta tutan en büyük etkenlerden birisi de ilgi ve alakadır.Eşinizi hiç bir konuda ilgisiz bırakmayın.Unutmayın ilgi azaldıkça bir yerlerde kesinlikle bir sıkıntı var demektir.Eğer siz de ilgisizlikten sıkıldıysanız bunu en yakın zamanda eşinizle konuşmanızı öneririz.

7-Küs Uyumayın

Konu ne olursa olsun,ne kadar kırgın olursanız olun fakat yatak odasına asla küs gitmeyin.Çünkü yatak odası özelinize açılan bir kapı gibidir.Konuyu bitirin ve uzatan taraf siz olmadan sorunlarınızı çözüp o şekilde yatak odasına girin.

8-İltifat Etmek

Özellikte kadınların kocalarından bekledikleri önemli konulardan bir diğeri ise iltifat etmektir.Eşinize arada sırada iltifat etmek karşınızdaki insanın hem öz güvenini tazelemek hemde size karşı sevgisinin bir kademe daha artmasını sağlayacaktır.

9-Özür Dileyin

Bir hata veya kusur işlemişseniz derhal zaman kaybetmeden özür dilemesini ve gönlünü almasını bilin.Önemli olan karşınızdakine farkında olduğunuzu yansıtıp kusurunuzu affetmesini sağlamaktır.

10-Sorunları Bir Başkasına Söylemek

Sakın bu hatayı yapmayın.Çünkü eşinizi ve sizi kendinizden daha çok tanıyan birini bulamazsınız.Yanlış yönlendirme ile evlilik ile olan ilişkinizi bozabilirsiniz.İki taraf arasında halletmeye çalışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir