Skip to main content

Cilt Temizliği İçin Doğal Kürler

Sıkı durun şimdi sizlere evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve gayet maliyeti az bir takım doğal bakım tavsiyelerinde bulunacağız. Cildinize bakım yapmak istiyorsanız öncelikle cildinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Cilt temizleme işlemleri için cildinizin kuru mu, yağlı mı, normal mi olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Sizlere öncelikle ayrı ayrı kuru, yağlı ve normal ciltler için kısa bir biçimde cilt temizleme tavsiyelerinde bulunacağız. Sonrasında da genel olarak herkesin sırasıyla yapması gereken bakım tekniklerinden bahsetmeye çalışacağız.

Cildin Yapısına Göre Cilt Temizleme

Kuru Cildi Olanlar İçin Cilt Temizleme

Eğer sizlerde kuru bir cilde sahipseniz yatmadan evvel yağsız süte pamuğunuzu bandırın ve yüzünüzü iyice silmeye başlayın. 15 dakika bekledikten sonra temiz pamuğunuzu ılık suya batırın ve suratınızı tekrar silip ve kurulayın.

Yağlı Cildi Olanlar İçin Cilt Temizleme

Yağlı cildi olanların cilt temizleme yapmaları için günde 2 kere olacak biçimde şu uygulamayı tatbik etmeleri gerekiyor. Bir kap içine sıcak su koyun sonra içine 1 avuç içi kadar kuru papatyayı ufalamaya başlayın. 5 dakika sonra güzelce süzün. Yumuşak bir havluyu suyunuza bandırıp sıkın ve sonrasında yüzünüzü yavaş yavaş silmeye başlayın. 5 dakika süresince bu uygulamayı devam ettirmeye özen gösterin. Bu işlemden sonra mutlaka  cildinizi doğal bir gül suyuyla silin. Cilt temizleme için doğal bir gül suyu kullanmak çok önemlidir.

Normal Ciltler İçin Cilt Temizleme

Bu bölümde ise normal ciltler için cilt temizleme nasıl yapılır bunun hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Avucunuza içi kadar üzüm alın ve suyunu iyice sıkın. Elde ettiğiniz üzüm suyuna             pamuğu bandırın ve cildinizi silmeye başlayın. 15 dakika bu biçimde bekletin ve sonrasında durulamaya başlayın. Normal cilde sahip olanlar bununla birlikte şu cilt temizleme uygulamasını da tatbik edebilirler. 300 ml yağmur suyu içine 10-14 damla gliserin damlatın. İyice karıştırın sonra cildinizi bu suyla yıkamaya başlayın. Yıkadıktan sonra bir havluyla kurulayın.İşte bu kadar:)

Bütün Ciltler İçin Ballı Temizleme Kürü Nasıl Yapılır

Malzemeler: 3 yemek kaşığı bal, 1 yemek tabağı kadar yoğurt, 5 yemek kaşığı mürver çiçeği

Yapılışı: Balı ocakta ısıtın  ve  erimesini bekleyin. Yoğurt ve mürver çiçeğini kısık ateşte yarım saat süresince kaynatın. Kaynattığınız karışımı 5 saat bekletmeye alın ve sonrasında süzme işleminden geçirin. Süzdüğünüz karışım içerisine balı da ilave edin ve iyice karıştırın. Yaptığımız kremi bir kavanoza boşaltın ve cildinize tatbik ederken pamuk yardımıyla sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir