Skip to main content

2018 Burun Estetiği

Burun estetiği, burnun şeklini değiştirmek için yapılan estetik operasyondur. Rinoplasti olarak da bilinmekte olan bu estetik operasyonlar, burnun hangi bölgesinin iyileştirilmesi gerekiyorsa ona göre şekillendirilir. Burun düzleştirilebilir, küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun ucunun şeklinde değişiklikler yapılması mümkündür. Bunun yanı sıra burun kemerindeki eğrilikler düzeltilebilir, çukurlar ve tümsekler giderilebilir.Bütün bu düzenlemeleri yapmak için burun iskeletini oluşturan yapıları düzenlemek gereklidir. Buruna şeklini yumuşak doku, deri, kıkırdak ve kemik doku verir. Burun kökü birbirine çatı şeklinde birleşmiş iki kemik tarafından oluşturulur. Bu kısım baya sert ve sağlamdır. Burnun orta bölümlerinden itibaren kemik yapılar yerini kıkırdaklara bırakır. Bu bölgeler de kemik bölüme göre daha yumuşaktır.

BURUN ESTETİĞİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Burun estetiği ameliyatı yapmanın birçok nedeni olabilir. Bunların birçoğu kozmetik maksatlı olsa da fonksiyonel amaçlı da yapılmaktadır. Mesela burun şekli ve yapısından kaynaklı soluk alma sıkıntıları,burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Kozmetik nedenlerle burun estetiğine başvuran insanların en çok dile getirdikleri sıkıntılar septum deviasyonu, burun kemerindeki tümsekler veya çukurlar, çok geniş veya çok dar burun yapısıdır. Şahane burun diye bir şey  asla yoktur ve burunda yapılan her değişiklik yüzün diğer yapılarını da göz önüne alarak değerlendirilmelidir. Bu sebeple bu operasyonu yaptırmadan gerçekçi bir beklentiye sahip olmak çok mühimdir. 

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatında burun yapısı meydana getiren dokuların bir kısmı çıkarılabilir, başka bölgelerden alınan dokular buruna ilave edilebilir veya hali hazırdaki yapılar üzerinde şekil değişiklikleri yapılabilir. Ameliyatın gayesine  göre bu bahsedilen değişikliklerden bir veya birkaçı tatbik edilebilir. Bu ameliyatlarda kullanılan iki temel uygulama vardır. Bunlardan biri açık burun estetiği diye adlandırılan yöntemdir. Açık burun estetiğinde burun deliklerinin arasından yapılan bir kesi ile burun yapıları meydana çıkarılır ve ameliyat gerçekleştirilir. Açık burun estetiği cerraha basit bir görüş alanı elde etse de ameliyat sonrası görünür izlerin kalma riski vardır. Diğer bir yöntem olan kapalı burun estetiğinde ise ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapılır. Bu yöntemde kesiler dışarıdan görünebilecek bir bölgede olmadığından ameliyat sonrasında asla iz veya işaret kalmaz.

Burun estetiği ameliyatı hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Genel anestezide ameliyat süresince uyutulur, hiçbir şey duymaz veya hissetmezsiniz. Lokal anestezi ile yapılan burun estetiği ameliyatında ise yalnızca burnunuzun etrafına ağrı duyusunu engelleyecek ilaçlar tatbik edilir. Ameliyat süresince ağrı hissetmezsiniz lakin ameliyat kadrosunun konuşmalarını işitirsiniz, bütün ameliyat süresince uyanık olursunuz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra burun şeklini muhafaza etmek ve kanamayı durdurmak için burnunuzun içine burundan nefes almanızı sağlayan delikli silikon yaprakçıkların uygulaması yapılabilir. Bu silikon yaprakçıklar genellikle ameliyatın 2. günü çıkarılır. Çıkarıldıkları esnada az bir akıntı olması normaldir. Bazen yara izi oluşmasını engellemek için burun içine splint diye adlandırılan ufak plastik parçalar yerleştirilebilir. Bunlar bir hafta sonra çıkarılırlar. Burun dışında da bir hafta süresince kalacak bir plastik alçı atel uygulaması yapılır.

Ameliyattan sonra birkaç hafta süresince ameliyat bölgesinde ve çevresinde dokunma ile hassasiyet olması gayet normaldir. Ameliyat sonrasında 1 hafta süresince burun sümkürmemelisiniz. Aksi takdirde kanamaya meydana gelebilir. Eğer hapşıracaksanız, ağzınız açık hapşırmalı ve burnunuzu muhafaza etmelisiniz. İlk iki hafta burnunuzdan akıntı gelebilir, bu stabildir. Burnunuz ilk 10-14 günlük zamanda sanki şiddetli bir soğuk algınlığı geçirmiş gibi tıkalı olacaktır. Doktorunuz sizi rahatlatmak için damlalar veya spreyler reçete edebilir.

Burun yapısının oturması yaklaşık 3 ay zaman alır. Burun içindeki dikişler zamanla kendi kendine düşecektir. İlk hafta burnunuzun ve gözlerinizin etrafında şişlik olabilir, zamanla bunlar geçecektir. Birkaç gün süresince yüksek yastık kullanmak bu konuda yardımcı olabilir. Şişliğin büyük kısmı 2 hafta içinde iner. Lakin tümden kaybolması ve burnun ameliyat sonrası gerçek şeklini görmeniz 1 yılı alabilir. Ameliyat sonrasında burun cildi güneşe çok duyarlı duruma gelir. Bu sebeple yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanmanız tavsiye edilir.

 

Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalmanız lüzum olabilir. Bazen aynı gün eve gitmeniz de mümkün olabilir. En azından bir hafta evde istirahat edebilirsiniz. Çoğu insanın bir haftalığına işinden izin alması gerekebilir. Bilhassa işiniz fiziksel aktivite gerektiriyorsa bu mühimdir. Ameliyat sonrası altı hafta süreince herhangi bir spor yapmanız önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir