Skip to main content

2018 Beslenme Trendleri

2018 yılının bahar aylarına girdik nihayet.Bu yıl sağlıklı beslenme trendleri neler olacak acaba? Hangi yiyecek ve içecekler moda olacak?Bütün bu soruları sizler için araştıralım dedik.Sağlıklı beslenmenin 2018 versiyonunu sizler için derleyip beğeninize sunuyoruz.

Kemik suyu

Türk mutfağı tadına çokta yabancı değil, şimdi ise yurtdışında baya popüler. Araştırmalara göre çokça pişirilen kemikten elde edilen “kemik suyu”, bilhassa artrit ve eklem ağrılarına çok iyi geliyor.

 

Kombu çayı

Siyah veya yeşil çay ile hazırlanabilen, mayalanmış bir içecek türü… SCOBY olarak tanınan, simbiyotik bir bakteri ve maya kültürü… İyi bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olan probiyotiklerle dolu olan bu fermente çay, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. İlk olarak Doğu Asya’da ortaya çıkmış, 19’uncu yüzyılın başlarında Rusya üzerinden Almanya’ya yayılmıştır.

 

Lahana turşusu
Bir Akdeniz ülkesi olduğumuz için ne kadar dua etsek o kadar azdır inanın. Çünkü ekstra saf zeytinyağı gibi kalp sağlığı için şahane bir besin kaynağı olan bu sağlıklı yağ, vatanımız sınırları içerisinde çokça mevcut. Üstelik yemek kültürümüzün de en önemli mihenk taşlarından biri.
Yoğurt ve kefir
2018, probiyotiklerin senesi sanırım abartı olmaz. Probiyotikler, faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemine doping tesiri yapıyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Rutin olarak tüketilmesi gerekiyor.
Klorofil suyu
Bitkileri yeşil yapan ve güneş ışığından enerji üretmesine destek olan pigmenttir, klorofil… İnsan vücudu için de faydalı . A, C ve E vitaminiyle yüklüdür ve vücudun temizlenmesine baya bir katkı sağlar.
Acı kırmızı biber
Baharatlı biberler kapsaisin içerir ve ısı üreten vücut da daha çok kalori tüketir. Baharatlı yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin çünkü araştırmalara göre metabolizmanın yüzde 8 oranında artmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir