Skip to main content

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı

Beslenme alışkanlıklarımızdan, belki birçoğu geleneksel olduğu için kolay kolay kopamayız. Lakin özellikle kentlerde yaşayanlar, giderek bu alışkanlıklarını terkedip, daha sağlıklı ve doğal olana yönelmek zorunda kalıyor. Kaldı ki diyetisyenlerin bazen tutkuyla tavsiye ettiği bazı gıdalara dair çeşitli özellikler de meydana çıkınca yerlerine alternatifler aramak gerekiyor. Diyetisyen Melda  Sarıyayla, 2018 senesinde elimizin altında olduğu halde 2018 senesinde pek iltifat etmeyeceğimiz yiyecek ve içeceklerle, 2018 senesinde tanışacağımız beslenme trendlerini sizler için özetledi.

Hazır Meyveli Yoğurtlara veda edin

Diyetisyen Melda Sarıyayla’nın  ilk tespiti “hazır meyveli yoğurtlar” üzerine. Melda Sarı yayla’ya  göre pratik olmasına karşın birçoğu şeker içerdiği için bu yoğurtları artık bırakma vakti geldi. Uzun, “Bir porsiyonu (190gr’ı) yaklaşık 122 kalori olan meyveli yoğurtlar 2018 yılının ‘OUT’ları arasında yerini almakta.

Tahtını da Greek Yoğurt’a bırakacak. Greek yoğurt, normal yoğurda göre daha lezzetli. Ayrıca yoğurttaki su süzülerek elde edildiğinden, toplam protein oranı yaklaşık iki kat fazla. Bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor anlamına geliyor. 100 gramı ise sadece 58 kalori! Mutlaka  meyveli yoğurt diyorsanız, içine ekleyeceğiniz 2-3 dilim (20-30 kalori) elmayla veya diğer taze meyvelerle beraber tüketebilirsiniz. Özetle yeni yılda Greek Yoğurt IN!”

Sirkeli Su Yerine Alkali Su

Sirkenin insanlık tarihi kadar eski ve faydalı bir karışım olduğunu hatırlattıktan sonra asıl mühim noktaya değinelim: “Sirkenin sayısız yararı var lain vücuda çok alınırsa, mide problemlerine yol açabiliyor. Sirkeli suyun ne kadar tüketileceği de kişiden kişiye değişiyor. Mesela kimine 1 fincan kafi olurken kimine de çok geliyor, dokunuyor. Bu sebeple sirkeli su, 2018’nin ‘OUT’ları arasında.

Öte yandan 2018’de alkali su ile iç içe  olmaya hazır olun! Alkali su, baya iyi emildiği için vücutta ihtiyaç duyulan hücrelere daha basit ulaşabiliyor. Özellikle az su tüketen ya da su içmekten çok hoşlanmadığı için diyet programlarına dâhil edemeyen kişiler 2018’in trendi alkali suyu tüketmeye hazır olsun.” Öyle görünüyor ki 2018’in ‘IN’i olan alkali su, su içme eğiliminde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor!

Kuru Meyvelerde Büyük Değişim!

Türk mutfağının ve kuruyemiş dükkânlarının vazgeçilmezi kuru meyveler hem demir hem de enerji kaynağı lakin Diyetisyen doktorlar, taze meyvelerin kurutulmasıyla elde edilen kuru meyvelerin bir riskinden söz ediyor: “Su miktarı azaldıkça, bu meyvelerdeki şeker oranları yükseliyor! Hatta tropikal kuru meyvelerin üzerine şeker ilave ediliyor.

Meyvelerin kalori miktarını artıran bu durumun delili, 100 gram kuru meyvede yaklaşık 395 kalori bulunması. Haliyle şeker ilaveli kuru meyvelere 2018 yılıyla beraber veda etmek şart.”  2018’in ‘IN’leri arasına girecek olanı da şöyle açıklanıyor: “Elma, armut, ananas, portakal gibi istediğiniz herhangi bir meyve üzerine tarçın serpip, düşük ısıda uzun süre fırınlayarak elde edeceğiniz kuru meyve! Bu şekersiz ve lezzetli kuru meyvelerin kalorisi de az olacak. Mesela 100 gram fırınlanmış elma yaklaşık 37 kalori içerecek!”

Gitti Passiflora, Gelsin Pitaya!

Pitaya, ya da bilinen ismiyle Dragon Meyvesi, sadece içindeki bol miktarda C vitamini ve kalsiyum ile antioksidan özellik göstererek bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmıyor, 2018’in de en gözde meyvesi olacağa benziyor. Kemik gelişimine de olumlu etkileri bulunan pitayanın 100 gramından yaklaşık 55 gramı yenebilir özellik taşıyor ve bu da 40 kalori içeriyor.

Çözülebilir lif, potasyum ve düşük şeker içeriğiyle 2018 yılının ‘IN’leri arasına demir atan pitaya karşısında çarkıfeleği (Passiflora) yavaşça bırakıyoruz. Gerçi çarkıfelek de çok yararlı. C vitamini, kalsiyum ve fosfor açısından son derece zengin bir meyve. Hatta rahatlatıcı ve sakinleştirici tesiriyle de benzersiz. 1 adedi 17 kalori içeriyor ve meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, meyve salatalarına eklenerek tüketiliyor lakin kan sulandırıcı etkisinden ötürü günde 2 taneyi aşmamak gerekiyor.

Konjac ‘IN’ Noodle ‘OUT’

Konjac, Asya kıtasının belli bölgelerinde yetişen, nişastalı kökleriyle bilinen  bir bitki. 100 gramı yaklaşık 9 kalori olan konjac da 2018’in ‘IN’leri arasında. Sebebine gelince  Konjac yağ, şeker, gluten içermez. Ağırlığının 200 katı kadar su tutabilir ve hem bu özelliği hem de diyet lifleri sayesinde bilinen en iyi diyet yardımcılarındandır. Peki, 2018 ile beraber terk edeceğimiz hangisi? Noodle… 100 gram noodle’da yaklaşık 384 kalori var. Çoğu noodle türü de yüksek miktarda yağ, karbonhidrat, sodyum içerdiği halde mikro besin maddeleri, lif ve protein bakımından düşük içeriğe sahip!

Deniz Yosunu ‘IN’, Kale ‘OUT’

 

Deniz Yosunu da 2018 ile birlikte tercih edilenler listesine giriyor. Deniz yosunu bol miktarda lif içermesiyle kolay sindirilebilir ve sindirim sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda K vitamini, selenyum ve iyot da içerdiği için vücudun tiroid dengesini korumada tesirlidir. Bir porsiyonu 10 gramdır ve sadece 4 kaloridir. Üstelik kolay tüketilir diyerek deniz yosununun yararlarını anlatılıyor. Peki, hangi gıda ‘OUT’ listesinde? Kıvırcık lahana olarak bilinen kale; içinde A, C ve K vitamini bulundurur. Bir porsiyonu 16 gramdır ve 8 kalori içerir.

Eskisi gibi çekirdek yemek yok!

Hepimizin her fırsatta “çitlemeye” bayıldığı ve paketi bitirmeden duramadığı çekirdek tüketimi de 2018’de kalıp “OUT”lar listesinde yerini alacak gibi. Aslında çekirdek demir, sağlıklı yağlar, E ve B vitaminlerinden zengin bir kuruyemiş lakin sıkıntı başka. Diyetisyenler tüketimin sınırlandırılamaması olarak nitelendiriyor. Bu gibi hallerde vücutta sodyum, selenyum ve fosfor birikimine sebep oluyor. Selenyum fazlalığı halsizlik, sinirlilik yapabiliyor ve tırnaklarda kırılmalara sebep oluyor. Fosfor fazlalığı, iskelet dokularında kireçlenme yapabiliyor ve böbreklere zarar veriyor diyor. Üstelik 100 gram çekirdek 582 kalori!

Bu sebeple 2017 yılının ‘OUT’ları arasına giren çekirdeğin yerine gelen ise Edamame… Buna yeşil soya fasulyesi de diyebiliriz. Japonlar’ın insanlığa armağanı! Tıpkı bizim çekirdek gibi insanda bağımlılık yapan edamame, vitamin ve mineral zenginliği ile kalmayıp kalorisi çok düşük ve lif oranı en yüksek sebzeler içinde yer alıyor. Diyetisyenler, “Karbonhidrat ve yağ oranı da çok düşüktür. Protein oranı ise tam aksine çok yüksektir.

100 gramı yaklaşık 121 kaloridir. Televizyon karşısında yağlı kuruyemiş, cips gibi gereksiz gıdaları tüketme alışkanlığınız varsa, 2018 ‘IN’leri arasına giren edamame ile acilen tanışmanı gerekiyor” diyor.

Yudumlayacaklarınız da değişti!

Hindistan cevizi suyu, artık gelenekselleşmiş bir içecek. Üstelik vitamin, antioksidan ve mineraller bakımından da hayli zengin. Bağışıklık sistemini desteklediği de biliniyor ve içerdiği yüksek miktarda orta zincirli yağ asidi sayesinde antivirütik ve antibakteriyel özellik gösteriyor. Lakin… Ama 1 kâsesi yaklaşık 50 kalori… 2018 ‘OUT’ları arasında yerini alma nedeni de bu diyebiliriz açıklamasının ardından, Diyetisyenler, bir alternatifimiz olduğunu da hatırlatıyorlar: “Dikenli İncir dediğimiz kaktüs meyvesinden elde edilen kaktüs suyunu denememizi öneriyorlar.

Öncelikle yüksek C vitamini içerdiğinden ötürü iyi bir antioksidan. Vitaminler ve mineraller açısından da baya zengin. Kaktüs suyu da antienflamatuar özellik gösteriyor ve Hindistan cevizi suyuna kıyasla hem daha düşük kalorili hem de daha az şeker içeriyor. Üstelik tadına da daha kısa sürede alışıyorsunuz” diyerek 2018’de ‘IN’ olan kaktüs meyvesinin özelliklerini sıralıyor.

Ananas Suyu Lezzetli Ama…

Diyetisyenler, yeni yılda ananas suyunu eskisi kadar tüketmeyeceğimizi de söylüyor. Sebeplerine gelince… “Ananas suyunun 1 porsiyonu, yani yaklaşık 227 ml’si 160 kaloridir. İçerdiği A ve C vitaminiyle çok zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklık sistemini destekler. Lakin herkese yaramaz! Mide ile alakalı sorunları olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde sağlık sıkıntıları ve alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Bu sebeple ananas suyu 2018’nin ‘OUT’ları arasında yer alıyor.

Onun yerine gelen ise Aleo Vera… A,B, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan aloe vera, B12 vitamini açısından da iyi bir kaynak. Protein, mineral ve vitaminler sayesinde de kollajen üretimini artırıyor ve bu sayede cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Kolesterol dengeleyici, sindirim sistemini rahatlatıcı tesirleri de var. Ayrıca aloe vera kullanılarak hazırlanan içecekler antioksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklara karşı da koruyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir