Skip to main content

Diyet Çeşitleri Nelerdir

Dukan diyeti

Diyet listemizin birinci sırasında olan ve Dr. Pierre Dukan’ın hazırladığı Dukan diyeti 35 yıllık klinik tecrübenin ürünüdür. Birbirini seyreden 4 aşamadan meydana gelir. İlk 2 evre protein bakımından zengin besinleri içermektedir. 3. evrede ekmek ve meyve gibi karbonhidrat kaynakları ödül olarak verilmektedir. Son evrede birtakım sebzeler, muz, üzüm, kiraz dışında meyveler ve ilk 2 evredeki proteinden zengin besinler yer alır.

Dukan diyetinin aşamaları ayrıntılı olarak şu şekildedir:

İlk aşama kısa, seri ve birden netice alınan atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet çok çabuk kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden meydana gelmektedir. Yenilen öğünleri bölersek kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenilmektedir. Diğer besinler ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Baharat, limon, sirke ve soya sosu kullanılabilmektedir. Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içilmektedir. Diyetin  tatbik süresi; 10-20 kg arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler için 5 gün, 10 kg’dan az hedefleyenler 3 gün ve 5 kg’dan az hedefleyenler için ise 1 gün yapmaları daha uygun görülmektedir.

İkinci aşama seyir aşamasıdır. Bu aşama gerçek kilo kaybının yaşandığı aşamadır. Bu aşama esnasında diyette saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Bu protein seçeneklerinde ise 28 çeşit sebze önerilmektedir. Bazı günler sebze ve protein bazı günlerde ise sadece protein yenilmiştir. Sebzeli günlerinde sınırsız sebze tüketme hakkı vardır.

Üçüncü aşama konsolidasyon aşamasıdır. Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamadır. Bunun yanında azıcık meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yenilmektedir. Bu aşamaya gelmenin bir ödülü olarak ise haftada 1­2 gün karbonhidrat tüketmek serbesttir. Haftada 2 öğün ise kutlama kapsamında istenilen herhangi bir şey tüketilmektedir.

Dördüncü aşama ise süreklilik aşamasıdır. Haftanın belirlenen bir gününde yalnızca protein bazlı beslenilmektedir. Bunun dışındaki günlerde ise yağlı besin tüketimi haricinde istenilen besinler yenilebilmektedir.

Karatay diyeti

Dr. Canan Karatay tarafından oluşturulan diyet, protein ağırlıklı diyetler sınıfında yer almaktadır. Diyette 2 ana nokta vardır. Bunlar: Az az ve sık yeme yerine sadece 3 ana öğün tüketme ve ekmeği hayatımızdan tümden çıkarmaktır. Ana görüş az ve sık yemenin insülin salınımı ve dolayısıyla yağ depolanmasını arttıracağı biçimindedir.

Karatay diyetinde tüm şeker ve şekerli gıdalar, tatlandırıcılar, diyabetik ürünler, tahıl unu ve bunlar ile hazırlanmış besinler, ekmek, kavrulmuş kuruyemişler, pişmiş havuç, patates, pirinç, üzüm, kavun, karpuz, incir, hazır alınan tavuk, salam, sosis, sucuk ve yumurta, diyet ve light içecekler dahil her türlü meşrubat, neskafe, alkollü içecekler, meyve içerikli yoğurt, öğütülmüş tahıl, ayçiçek yağı, hazır katı yağlar, mısır özü yağı yasaktır. Bulgur, armut, elma, ayva, mandalina, çilek, erik, kiraz, portakal gibi glisemik indeksi düşük besinler tüketilmelidir. Doğal tavuk, ham doğal ürünler, pastırma ve doğal yumurta tüketilmelidir. Evde mayalanmış yoğurt, ev yoğurdu ile hazırlanmış ayran, soda, Türk kahvesi ve filtre kahve tüketilmelidir. Fındık yağı, zeytinyağı ve ev yapımı tereyağı tüketilmelidir Öğünlerden doymadan kalkmak ve ara öğün yapmak yasaktır. Salata, sebze, bakliyat, et ve balık tüketilmelidir. Karatay diyetinde akşam 19:00 ve 20:00 „den sonra atıştırmak kesinlikle yasaktır. Bu saatlerden sonra yalnızca çay, bitki çayı, maden suyu ve ayran içilebilir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Günde en az 30-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Atkins Diyeti

Karbonhidrat girdisini azaltıp yüksek protein ve yağ alımını tavsiye eder. Karbonhidratın günlük alımını 20 gr ile sınırlandırır. Et, balık, tavuk, deniz ürünleri gibi yüksek protein içeren besinlere önem verir. Çok az miktarlarda pirinç, mercimek, meyve kullanılabilir.

Paleolitik – Taş devri diyeti

İnsanın anatomik yapısının modern ömrün beraberinde getirdiği diyete uygun olmadığını savunmaktadır.  İşlenmiş ve doğal olmayan besinlerin tüketiminin genlerle olan uyumsuzluğunun şişmanlığa ve diabet, koroner kalp hastalığı gibi bazı hastalıklara neden olduğunu iddia eder. Bu hastalıklardan ve şişmanlıktan korunmak için de 5- 10 bin yıl öncesindeki gibi beslenilmesi gerektiğini savunur. Şeker, beyaz un, tuz katiyyen yasaktır.

Glisemik İndeks (GI) Diyeti

Glisemik indeksi yüksek besinlerin diyetten çıkarılmasına dayalıdır. Düşük glisemik indeksli besinlerin kan şekerini daha yavaş yükseltmesinin uzun süreli tokluk hissi yaratacağını ve buna bağlı ağırlık kaybını savunur. Patates, makarna, pilav, havuç, pancar, mısır diyetten çıkarılır.

Pritkin diyeti

Vejeteryan tipi, düşük yağlı ve yüksek posalı bir diyettir. Enerjisi yaklaşık 700-1200 kkal/gün civarındadır. Enerjinin karbonhidrattan gelen oranı % 65, proteinden gelen oranı % 25 ve yağdan gelen oranı ise %10’dur. Bu diyet B vitamini ve kalsiyum açısından yeterli değildir.

Beverly Hills – Hollywood Diyeti

Tek besine (meyveler) dayalı bir diyettir. Enerjisi yaklaşık 900 kkal/gün civarındadır. Enerjinin karbonhidrattan gelen oranı %95, proteinden gelen oranı %5 ve yağdan gelen oranı ise % 0’dır. Bu diyette protein, vitaminler (B grubu vitaminler) ve mineraller (kalsiyum, çinko, demir, fosfor, magnezyum) yetersiz bulunmaktadır.

Hollywood diyeti 3 ana ve 1 ara öğün önermektedir. Şekerli yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Saat 20:00’ den itibaren kesinlikle bir şey yenilmemelidir. Yenilen besin sadece bir tabak tüketilmelidir. Hollywood diyetinde patates, pirinç, havuç, muz, ananas, işlenmiş şeker, işlenmiş tüm beyaz un ürünleri, alkol, bal ve dondurma yer almamaktadır

İsveç diyeti

Yaklaşık 1 hafta uygulanan ve haftada 2-3 kg ağırlık kaybına neden olan çok düşük kalorili (yaklaşık 500 kkal) bir diyettir. İsveç diyeti tümden protein tüketmeye odaklanmış bir diyet türüdür. İsveç diyetinin hedefi özellikle yüksek protein tüketme ile metabolizmayı hızlandırma ve buna bağlı olarak çabuk kilo verdirme üzerinedir. Bu diyette katiyyen tüketilmemesi gereken besinler vardır. Bunların ilkinde gazlı içecekler gelmektedir. İsveç diyetinin en önemli özelliği 6 günden az, 13 günden fazla uygulanamaz. Bu diyetin önemli özelliği çok az kalori alınması ve buna bağlı olarak metabolizmayı hızlandırıcı besinler içermesidir. Misal vermek gerekirse çay yasaktır lakin çayın yerine yağsız kahve içilebilir. Protein grubu dediğimiz et, tavuk ve balık grubuna ağırlık verilmiştir. Öğlen ya da akşam öğünlerinde yine güne göre değişmekle beraber protein tüketimi olmaktadır.

Tek Tip Besine Dayalı Diyetler

Lahana çorbası diyeti, domates diyeti, soğan çorbası diyeti tek tip besine dayalı diyetlere örnek olarak verilebilir. Bu diyetlerle günlük enerji alımı yaklaşık 600 kkal civarında olup diyet posası (lif) tüketimi fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir