Skip to main content

Bahar Alerjisinden Nasıl Korunuruz

Havadaki polenler teneffüs aracılığıyla vücuda geçer. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan bu maddeyi sanki düşman gibi görür ve veri bankasına kaydedip takip etmeye başlar. Bu madde ile karşılaştığı vakit biyokimyasal bir silah üreterek (histamin adlı bir salgı) hücuma geçer ve insan hasta olur.

Polenlerin yol açtığı rahatsızlıklar

Havadaki polenler teneffüs aracılığıyla burunda, bronşlarda veya gözlerde alerjik hastalıklara sebep olmaktadır. Kişinin şikâyetleri havada bulunan polen miktarına bağlı olarak artma veya azalma gösterebilir. Polenin meydana getirdiği  alerji rahatsızlıklarında farklı türde polenler alerjiye sebep olabilir. Bu tür alerjiden yakınanların hangi cins polene karşı alerjik olduklarının belirlenmesi yararlıdır. Alerjisi olan kişi duyarlı olduğu bitkinin polen yaydığı mevsimde o bitkinin yoğun olduğu bölgeden uzak kalmalıdır. Bu konuda gelişmiş ülkeler hazırladıkları polen haritası ile polen alerji vakalarının azalmasına büyük katkıda bulunmuşlardır. Hatta Amerika?nın bazı televizyon kanallarında meteoroloji bültenleriyle birlikte polen bülteni de sunulmaktadır.

Saman nezlesi(Alerjik nezle ya da alerjik rinit)
Polen, solunum yoluyla bedene girdiği zaman bağışıklık sistemi tarafından üretilen histamin; burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoz çeperlerinin iltihaplanmasına neden olur. Böylece aralıksız aksırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi bulgularla saman nezlesi başlar. İhtiyat alınmazsa ileri olaylarda bitkinlik, iştahsızlık, asaplılık, baş sızısı gibi.

Astım 

Astım akciğerlere kadar olan hava yollarını etkileyen bir hastalık. Tarifi basit ancak, rehabilitasyon ve izlenmesinde meseleler yaşanan birkaç hastalıktan biri. Astım, öksürük, vızıltı, sık soluma, soluk darlığı, göğüste sıkışma hissi ve göğüs duvarı teninde çekilme gibi bulgularla başlar. Soğukalgınlığı sebebiyle ortaya çıkan ve on gün geçmeyen inatçı öksürük, koyu balgam gibi meselelerde hemen hekime müracaat etmekte yarar var.
Polen, astımlı hastalarda astım krizlerine yol açar. Astıma iyi gelen yiyeceklerden biri taze acı biberdir. Kumpaslı bir biçimde taze biber yemek, astım krizlerinin rakamını ve risk oranını eksiltebilir. Bol ölçüde taze soğan ve sarımsakla beraber yenilirse acı biber tesirini daha ivedi gösterir. Birkaç damla acı sos ilave edilmiş bir kadeh su içmek, astım krizlerinin rakamını ve risk oranını eksiltebilir. Kahvede bulunan ?metil ksantin? isimli madde astım krizi esnasında spazm geçiren kasları hafifleterek bronşları genişletip soluk almayı hafifletir. Kriz esnasında içilen sert filtre kahve ile astım nöbeti bir saat içinde hafifler ve altı saat içinde tekerrür etmesi yasaklanabilir. Balık alerjisi, yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı yoksa astım hastalarının balık yağı da denilen Omega 3 yağ asitleri kapsayan gıdaları yemelerinde fayda var. Omega 3 balık ve cevizde bulunur. Astım krizlerini eksiltici tesir gösterir.
Ginko biloba ekstresi baharatçılarda veya natürel vitamin ve ilaç satan dükkânlarda bulunur astım krizlerini temkine ve rahatlatma mevzusunda tesirli bir nebattır.

Polen alerjisinden korunma yolları 


Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası sarih havaya çıkmayın. Ancak ağız ve burnu kapatan maskelerle çıkabilirsiniz.

Polen zamanı sarih havada spor yapmayın.

Saçlar tozu meblağ. Bu sebeple her akşam saçlarınızı yıkayıp duş alın. Böylece üzerinizdeki tozlardan temizleyebilirsiniz.

Çocuklar caddeden geldiği zaman üstlerini hemen değiştirmelerini sağlayın.

Evinizde ve ofiste varsa klima filtresini sık sık değiştirin. Son yıllarda klimaların çoğunda polen filtreleri kullanılmaktadır. Bu filtreleri yıprandıkça yenilemenizde yarar var. Böylece dışardan gelecek olan tozları önleyebilirsiniz.
Tatil için deniz kenarını tercih edin.
Dışarıda gözlük ve şapka kullanın. Gözlükleri her gün akar suyun altında yıkayın.
Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası sarih havaya çıkmayın. Ancak ağız ve burnu kapatan maskelerle çıkabilirsiniz. Polen zamanı sarih havada spor yapmayın.
Konutunuzda ve büroda varsa klima filtresini sık sık değiştirin. Son senelerde klimaların çoğunda polen filtreleri kullanılmaktadır. Bu filtreleri eskidikçe yenilemenizde fayda var. Böylece dışardan gelecek olan tozları önleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir