Skip to main content

Grip Salgına Kapıda

Paçavra hastalığı olarak da adlandırılan grip, kış aylarında çoğu insanı etkisi altına alıyor. Lakin kolay birkaç önlem almak, gripten korunmak için kafi olabiliyor. Önlemlerin başında da bağışıklık sistemini güçlü hale getirmek geliyor.

AŞI NE KADAR KORUR?
Yeni sezondaki faal virüslerle uygunluk oluşursa koruyuculuk oranı artmaktadır. Virüsler yapılarında küçük değişiklikler gösterebildiklerinden kalıcı bağışıklık oluşamamakta, aynı sezonda üst üste grip ya da soğuk algınlığı benzeri hastalıklar yaşama olasılıkları artmaktadır. Eğer virüs, yapısında daha radikal bir evrim geçirirse yeni bir influenza yani grip virüsü ortamı oluşmaktadır. Bunun neticesinde daha geniş kitlelere çabuk bulaşabilen ve eski aşıların sonuçsuz kaldığı salgınlarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Her yıl meydana çıkan virüs aynı olsa dahi aşının tesiri zaman içinde azalacağından her yıl yeniden aşı olmak gerekir. Hangi virüsün faal olacağını önceden bilmek olası değildir. Her yıl hatta aynı mevsimde dahi yapısını değiştirme olasılığı yüksektir. Yeni grip aşısı çoğunlukla Eylül – Ekim ayları ile beraber eczanelerden alınabilmekte  ve bu dönemlerde tatbik edilmesi uygundur. Fakat daha sonraki aylarda da kullanılabilir. Koruyuculuğu 1. haftada başlamakta ve 1 ayda içerisinde etkisini göstermeye başlar.

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT
• Grip ya da soğuk algınlığı hastalardan  uzak durmak,
• Sık kullanılan eşyaların daima temizlenmesi,
• Kullanılan ortamın sürekli havalandırılması
• Ellerin sık sık yıkanması,
• Sağlıklı beslenme,
• Havaya şartlarına göre giyinmek,
• Kalabalık muhitlerden kaçınmak uygulanabilecek yöntemlerdir.

ÇEVRENİZDEKİLERİN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜN
Hasta olan insanların  hastalığı bir başkasına  bulaştırmamak için daha dikkatli olmaları gerekmektedir.Mümkünse hasta kişilerin evlerinde dinlenmeleri ve  okula, işlerine gitmeyerek yakın ve uzak çevrelerini korumaları sağlanır. Öksürürken, hapşırırken mendil kullanılmalı, ellerini bolca  sıcak su ve sabun ile yıkamaları ve mümkünse  maske kullanmaları tavsiye edilebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir