Skip to main content

Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Bir insan hayatının belli noktalarında çok korkar veya heyecanlanır.Bu da adrenalin denilen bir maddenin ortaya çıkmasına sebep olur.Aceleci ve kaygılı oluruz.Ölüm korkusu,Yılan korkusu gibi fobiler bu kategoride yer almaktadır.Genelde bayanlarda görülür.

Bipolar Bozukluk

Bu hastalık depresif veya manik dönemler arasında gidip gelir.Depresif dönemde bitkin ve pasif olarak seyrederken Manik olduğunda heyecanlı ve atılgan olur.Bu dönemleri çok risklidir.Hasta kendisini kontrol edemez.Hem psikoterapi hemde ilaçla tedavi edilmektedir.

Depresyon

Depresyonda olan bir insan kendisini dertli ve kederli hisseder.Hiç bir olguya ilgi göstermez.Depresyon uyku sorunu,iştahsızlık.intihara teşebbüs gibi önemli vakalara neden olabilir.Kesinlikle uzman hekimler tarafından tedavi edilmelidir.

Tükenmişlik Sendromu (Burnout)

Sürekli uykusuzluk,yorgunluk,stres.yoğunluk ve olumsuz düşünceler insanı tükenmişlik sendromuna itebilir.Hem bedensel hemde psikilojik olarak hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Özellikle yalnız kalma korkusuyla belirtileri ortaya çıkar.Kişi kendi fiziğine dahi yabancılaşmaya başlar.Hastanın kendisine zarar verme olasılığı çok yüksektir.Bu tarz kişilerin geçmişteki hikayelerinde  cinsel saldırıya maruz kalma veya dayak ön plana çıkmaktadır.Genelde bir çoğu uyuşturucu kullanmaktadır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Bir nevi sürekli tekrar etme hastalığıdır.Ocağı kapattım mı,lambayı söndürdüm mü diye sürekli davranışlarını tekrar ederler.Bir çoğu bu hastalığın bilincindedir.

Anoreksiya Nervoza

Bir şeye bağımlı olma durumudur.Mesela çok yemek yememe  gibi takıntıları vardır.Bu hastalar zayıf olurlar.Çünkü fazla kiloyu vücutlarında barındırmazlar.Çoğunlukla bayanlarda sıkça görülen bir psikolojik hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir