Skip to main content

Stresin Vücudunuza Etkileri

Stresin Vücudunuza Etkileri


Kimi zaman kendimizi köşeye sıkışmış gibi hissederiz. Lakin bu hal sizi sürekli rahatsız ediyorsa sağlığınızı ciddiye almanın zamanı gelmiş demektir. Belki de bu hal sadece stresle ilgilidir. Vücudunuzun stresten etkilendiğini ispatlayan en yaygın semptomlardan bazılarını sizler için sıraladık.

Stresin Vücudunuza Etkileri

Yaşadığımız kimi hallerin yalnızca stresten kaynaklı olduğunu bilsek acaba bu kadar şeyi kafamıza takar mıyız?

Cilt hastalıkları

Sedef hastalığı, sivilce ve diğer cilt rahatsızlıkların  sebebi stres olabilir. Bilim insanlarının talebeler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, psikolojik stres ile cilt hastalıkları arasında direk bağlantı olduğunu saptandı.

Kilo kontrolü

Diyetler veya fiziksel egzersizlerle kilolarınızı dengelemeniz çok zor bir haldir. Meydana çıkan stresli haller çoğunlukla kortizon hormonu üretimini sağlar. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını stabilize eder ve kandaki lüzumlu şeker seviyelerini destekler. Bir insanda hormon fazla miktarı var ise , kişi daha çok yemek yer ve vücut daha az kalori tüketir. Böyle olunca kilo almaya başlarsınız yavaş yavaş.

Kimi zaman stres ve kaygı kişilere kilo verdirir. Bunun neticesinde kandaki adrenalin seviyeleri artar. Adrenalin metabolizmayı hızlandırır, lakin yağların atılımını yavaşlar.

Sık geçirilen soğuk algınlığı

Stres, iltihabı baskılayabilen kortizon üretmesine sebep olur. Bununla beraber , kişi kronik stres yaşıyorsa, bağışıklık sistemine karşı daha hassas duruma gelir ve bu da daha ciddi bir enfeksiyona sebep olur.

Zayıflamış olan  bağışıklık sistemi olan bir bünye için soğuk hava tetikleyicidir. Çoğunlukla  hastalanıyor iseniz  stresi yaşantınızdan eksiltmek için çaba gösterin.

Gastrointestinal bozukluklar

Stresin gastrointestinal sistem üstünde negatif  tesiri bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Kimi hallerde alınan abdominal distansiyon ve mide ağrısı ilaçları yardımcı olmayabilir. Bu durumda size bir psikolog yardımcı olacaktır.

Odaklanma güçlükleri

Uzun süredir  stres altındaki insanlar bir şeye konsantre olmakta zorlanırlar. Her zamankinden daha az odaklandığınızı fark ederseniz, belki biraz durulmanın ve dinlenmenin vakti  gelmiştir.

Saç dökülmesi

Bilim adamları, stresin sizi kısmen veya tamamen kel yapabileceği kanaatine vardılar. Saçlarınızın eskisinden daha az olduğunu fark ettiyseniz ve vitaminler pozitif bir tesir göstermiyorsa, saçlarınızın dökülmesi stresle doğru orantılıdır. Saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız daha az stres yapmaya bakmalısınız.

Baş ağrısı

Baş ağrısı birçok sebebe bağlı olabilir. Osteokondroz, uyku esnasında yanlış pozisyon, düşük veya yüksek tansiyon, sinüzit, gebelik gibi birçok sebep baş ağrısı yapabilir. Lakin kimi zaman  baş ağrısı, işinizde veya evde geçirdiğiniz duygusal stres yüzünden de meydana çıkar.İlaç içmek yardımcı olabilir. Lakin stresli halleri ömrünüzden çıkartamıyorsanız baş ağrısı yenileyerek  size dönecektir.

Düşük libido

Duygusal açıdan boşluğa düşmüş, strese maruz kalmış bir kişinin libido seviyesi oldukça düşük olur. Uzmanlara göre, partnerinizle uzun zamandır seks yapmadıysanız ve neden sahiden  stres ise bu hal daha da beter edecektir. Yapılması gereken en iyi şey belki de beraber tatile gitmektir.

Uyku Bozuklukları

Stres uyku ile alakalı ciddi problemlerin sebebi olabilir. Uzun süre stres yaşıyorsanız uykusuzluk problemi yaşama riski o kadar yüksek olur. Çünkü bir kişi sağlam bir uyku olmadan normal bir biçimde çalışamaz ve hayattan tat alamaz. Belki bir doktora görünmenin zamanı gelmiştir. Uyku porblemlerinizin nedenini bulmanız ve olabildiğince erkenden ortadan kaldırmanız çok önemlidir.

Kardiyovasküler hastalıklar

Kalbimiz ömrümüz süresince süresince iyi ve kötü günlerde yanımızda. Stres kalp üzerinde negatif bir tesire sahiptir. Bilim adamları, kronik stresin kardiyovasküler hastalıkların en çok sebeplerinden biri olduğunu ortaya koydu. Zor çalışma, çalışma arzusunun olmaması, yoksulluk içinde yaşamak ve ailedeki problemler durumu daha da kötüleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir