Skip to main content

Temel Pilates Hareketleri

Mazisi çok eskilere dayanan pilates vücudu korumaya ve geliştirmeye yönelik bir fizyoterapidir.Spordan çok terapi bakımından çok etkilidir.Özellikle bel ağrısı çekenler için çok etkilidir.Her gün düzenli olarak en az 30 dk yapılması gerekmektedir.Yağ yakmak ve bölgesel incelme de etkisi gözle görülür şekildedir.Şimdi gelin Temel Pilates Hareketlerine bir göz atalım.

PİLATES GÖBEK HAREKETİ

Düz bir yere oturma vaziyeti alın.Mekik hareketini değişik  biçimde yapacaksınız. Belinizi zemine yatırıp bacaklarınızı, boynunuzu ve kollarınızı kıvırmadan yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Bacak ve kollarınız arasındaki mesafeyi kademeli olarak daraltmaya başlayın. Yukarı kalkarken, derin nefes alın, ayaklarınızı indirirken, aldığınız nefesi yavaşça verin.

 

PİLATES GERİLME HAREKETİ

Sırt üstü uzanın. Kollarınızı dik bir biçimde yukarıya kaldırın. Derin nefes alın, sonra gövdenizi doğrultup, başınızı dizlerinizin arasına alıp, 10sn. bu pozisyonda kalmaya çalışın. Nefes egzersizi de hareketinize eşlik etsin. Vücudunuzu bu biçimde düz uzatarak esnetip, başınızı dizlerinize alarak germeye çalışın. Ayak ve el üstleri, yukarı bakacak biçimde gergin olsun.

 

PİLATES HUNDRED HAREKETİ

Sırt üstü yatın. Kollar tekrar yukarıya uzatın, bu kez belinizi kaldırmadan boyun ve kolları kaldırın. Boynunuzu kaldırırken derin nefes alın, yere bırakırken nefes verin.

 

PİLATES BEL HAREKETİ

Havada bisiklete binip pedal çevirmiş gibi yapacaksınız. Sırt üstü uzanın. Belinizden tutun, bacak ve kalçayı yukarı kaldırın. Yukarıda iken dengenizi sağlayın, önce bir dizinizi, daha sonra öteki dizinizi kıvırın. Nefes alıp verme egzersizi ile beraber pedal çevirme hareketi yapın.

PİLATES BACAK HAREKETLERİ

Yere oturun, elleriniz yardımıyla  tüm vücudunuzu havaya kaldırın. Sadece ayak topuklarınız ve ellerinizi yere temas ettirin. Bu şekilde pozisyonunuzu sabitlemeye çalışın ve ayağınızı, nefes alarak yukarı kaldırın, nefes vererek yavaş yavaş indirin. Hareketi, sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı tatbik edin.

 

PİLATES KALÇA HAREKETİ

Pilates hareketleri olarak kalça için yapılacak egzersizde yine yere oturun. Ellerinizi arkaya alın ve düz bir şekilde yerden yardım alın. oturma pozisyonunuzu bozmayın, bacaklarınızı  yukarı kaldırın. İki bacağınızı da sağ ve sol olmak üzere iki bacakta aynı tarafa bakacak biçimde sallayın. Derin nefes alma, yavaş nefes verme tekniği ile hareketinizi bitirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir